Menu Zavřeno

Změny v uchovňování pro rok 2024

Vážení členové svazu, majitelé a chovatelé velšských koní.

S novým rokem přichází i významná změna při zařazování klisen a hřebců do plemenné knihy a do akceleračního programu (AP). Po mnohaletých zkušenostech přistupujeme k modelu, který je využívaný v plemenných knihách velšských plemen v evropských státech a u nás se uplatňuje u většiny chovaných plemen.

Chovní koně se letos budou zařazovat na celostátní přehlídce klisen/celostátním výběru hřebců, samostatné akci, která tak již nebude součástí výstavy jako v předešlých letech. Koně bude posuzovat komise, složená z odborných členů. Členy komise budou: veterinární lékař, zahraniční posuzovatel, osoba pověřená ASCHK, z.s. (inspektor chovu koní) a člen(ové) RPK. Výsledek zařazení zvířat do oddílů PK, případně zařazení do AP se majitelé dozví na místě.

V jarním termínu proběhne celostátní přehlídka klisen a celostátní výběr hřebců, na podzim se bude konat náhradní termín celostátní přehlídky klisen. Letošní jarní celostátní přehlídka klisen/celostátní výběr hřebců se uskuteční v sobotu 6. 4. 2024 v Hradišťku u Sadské. Termín i místo podzimní celostátní přehlídky klisen bude včas zveřejněn.

Nadále samozřejmě zůstává možné pozvat osobu provádějící zápis k sobě domů na zápis koně do základní plemenné knihy. Mezinárodní šampionát se letos koná, a to opět v Pardubicích, v sobotu 29. 6. 2024.